S tebou ma baví Slovensko

v predaji od: 02. 08. 2017

 

Pôvodný názov: S tebou ma baví Slovensko

Odporúčaná cena: 14.99,- EUR

Žáner: dokumentárny

Minutáž: 55′

Rok výroby: –

Krajina pôvodu: Slovensko

OBSAH

Dokumentárne roadmovie S tebou ma baví Slovensko rozpráva o tom, ako to dopadne, keď sa Tom – írsky študent a Gabika – slovenská herečka a vášnivá športovkyňa, rozhodnú spoločne precestovať Slovensko. Režisérmi filmovej novinky, ktorá ukáže, čo by na Slovensku mali vidieť a zažiť cudzinci, a čo by sme nemali obísť ani jeho obyvatelia, sú Róbert Šveda (Anjeli, Démoni, televízne seriály Dr. Dokonalý, Dr. Ludsky, Nesmrteľní, Odsúdené, Kriminálka Anděl, Mesto tieňov) a oceňovaný dokumentarista Pavol Barabáš (Trou de fer: Železná diera, Pygmejovia – Deti džungle, Žiť pre vášeň, Polárnik, Suri).

„Chceli sme Slovensko predstaviť hlavne zahraničnému návštevníkovi. Hľadali sme človeka, ktorý Slovensko nepozná a pozrie sa naň svojimi očami,“ povedal pre TASR Pavol Barabáš. Jeho syn, ktorý pre dokument propagujúci slovenskú techniku, kultúru a prírodu skomponoval hudbu, študoval v Írsku. Práve v tejto malej sympatickej krajine tvorcovia našli mladého muzikálového herca Toma, ktorý spolu so slovenskou herečkou objavuje krajinou a ukazuje, o čom vlastne Slovensko je.

V dokumente, ktorý mapuje cestu zo západu na východ Slovenska, nechýba množstvo humorných situácií a stretnutí. „Je tu 180 krásnych hradov, najhustejšia sieť hradov v Európe, päť sprístupnených jaskýň zapísaných v UNESCO, ale to nie je podstatné. Podstatní na Slovensku sú ľudia, s ktorými sa stretávate, ľudia, ktorí vám ukazujú krajinu,“ doplnil Pavol Barabáš k polohranému dokumentu, ktorý Slovensko predstaví od Bratislavy cez trenčiansky festival Pohoda, Rajecké Teplice, Vlkolinec, Vysoké Tatry, kráľovské mestá Banská Štiavnica či Levoča, kostolíky na východe krajiny až po Košice.

Hrané pasáže mal na starosti režisér a scenárista Róbert Šveda. „Je to skĺbenie hraného filmu s dokumentom, herci sú hodení do istej dokumentárnej autentickej situácie, na ktorú reagujú spontánne. Kladú otázky podľa toho, čo ich napadne, nemajú na to scenár,“ povedal pre TASR Šveda.

Filmovej projekcii predchádzala diskusia s režisérmi a herečkou Gabrielou Mihalčínovou Marcinkovou.„Prekvapilo ma najmä východné Slovensko, kostolíky, je to veľmi nevyužitý turistický potenciál,“ komentovala televízny dokument herečka a sprostredkovala aj to, ako vnímal Slovensko jej írsky kolega Tom, ktorý sa vo filme vybral na Slovensko za svetovou technologickou raritou – aeromobilom. „Bol fascinovaný všetkými miestami, ktoré sme navštívili, všetko sa mu páčilo. Myslím, že sa tu bude rád vracať. Má emocionálne zážitky ku všetkému, čo sme prešli.“. „Myslím, že kto si pozrie tento film, bude ho chcieť ukázať aj kamarátom vonku, aby na Slovensko prišli a takisto hľadali, objavovali genius loci Slovenska,“ uzavrel Pavol Barabáš

MIESTA, KTORÉ VO FILME UVIDÍTE

Bratislava – Eurovea, SND, UFO, Korunovačne Slávnosti

VŠVU – Štefan Klein

Pohoda s kapelou Billy Barman a Vladom Sendreiom

Bojnice

Čičmany

Rajecké Teplice

Vlkolínec

Salaš pod Kriváňom

Štrbské Pleso

Popradské Pleso

Belianska Jaskyňa

Chata pri Zelenom Plese

Výstup na Lomnický štít

Noc na Lomnickom štíte

Bachledova Dolina s horským cyklistom Filipom Polcom

Rieka Dunajec

Ekokapsula

Hniezdne – destiléria whisky

Spišský hrad

Levoča

Bardejovské Kúpele

Osturňa

Hervartov

Košice – Maratón, Tabačka, Biela Noc

Vlaky SR

Aeromobil

Letisko Nitra

DVD a Blu-ray Novinky