Román pre ženy

premiéra: 17. 06. 2005

 

Pôvodný názov: Román pro ženy
Žáner: Komédia
Minutáž: 100
Pôvod: Česká republika (2004)
Réžia: Filip Renč
Scenár: Michal Viewegh
Kamera: Petr Hojda
Hudba: Eric Capone, Michel Eli, Jerome Degay
Hrajú: Zuzana Kanóczová (Laura), Simona Stašová (Jana), Marek Vašut (Oliver), Miroslav Donutil (Žemla), Stella Zázvorková (babička Laury), Ladislava Něrgešová (Ingrid), David Švehlík (Hubert), Jaromír Nosek (Richard)

NA STIAHNUTIE

TRAILER K FILMU

OBSAH A FOTOGRAFIE K FILMU

„Román pre ženy“ patrí k najobľúbenejším titulom Michala Viewegha, najpopulárnejšieho českého spisovateľa v súčasnosti. Dosiaľ sa predalo viac než osemdesiat tisíc výtlačkov tejto knihy.

Žánrovo sa dá film charakterizovať ako inteligentná romantická komédia, založená na originálnej situačnej komike, vtipných dialógoch a prepletenom ľudskom osude. Román pre ženy je jemným groteskným príbehom dvoch žien: dvadsaťročnej Laury (Zuzana Kanóczová), ktorá pracuje v redakcii dámskeho týždenníka Vyrovnaná žena, a jej ovdovelej matky, tlmočníčky a prekladateľky Jany (Simona Stašová). Obe ženy hľadajú toho pravého a stále sa im to nedarí. Jana, ktorá kedysi chodila s jedným Čechom, a preto „typických“ Čechov úprimne neznáša, márne hľadá svojho vysnívaného cudzinca a zároveň útrpne odoláva tragikomickej dvornosti dobráckeho suseda Žemlu (Miroslav Donutil). Laura sa po dvoch vzťahoch (s lektorom angličtiny a mladučkým predavačom mobilných telefónov) zamiluje do štyridsaťročného Olivera (Marek Vašut), ktorý je zamestnaný v reklamnej agentúre. Nosnou zápletkou celého filmu je fakt, že Oliver bol pred dvadsiatimi rokmi veľkou láskou Laurinej matky, inými slovami „typickým“ Čecháčkom…