Obsluhoval jsem anglického krále

premiéra: 25. 01. 2007

 

Pôvodný názov: Obsluhoval jsem anglického krále
Žáner: Horká komédia
Minutáž: 120
Pôvod: Česká republika (2006)
Réžia: Jiří Menzel
Scenár: Jiří Menzel
Kamera: Jaromír Šofr
Hudba: Aleš Březina
Hrajú: Oldřich Kaiser (Jan Dítě, starší), Ivan Barnev (Jan Dítě, mladý), Julia Jentsch (Líza), Martin Huba (Skřivánek), Marian Labuda (Walden), Milan Lasica (profesor), Josef Abrhám (hoteliér Brandejs), Jiří Lábus (šéf hotelu) a další…

NA STIAHNUTIE

TRAILER K FILMU

OBSAH A FOTOGRAFIE K FILMU

V životných osudoch malého českého čašníka sa tu zrkadlí nádej, konflikty, dráma a prehry, ktorými prešli české dejiny v minulom storočí. Na motívy tejto novely nakrútil režisér Jiří Menzel film o mužovi, ktorý na konci svojho života hľadá obrazy času, ktorý prežil. O mužovi, ktorý túžil naplniť za každých okolností svoj život bohatstvom a krásou, avšak jeho „šťastie bolo vždy o tom, že ho stretlo nejaké nešťastie“.

Kdesi v zapadnutom kúte blízko hraníc býva v opustenej hájovni drobný muž bohatej minulosti, ktorý tu pracuje ako cestár…

Tak sa pred nami v jeho spomienkach začne odvíjať príbeh pikolíka, ktorý zažil rozmach českej spoločnosti, okúzlenie bohatstvom i karnevalom života tridsiatich rokoch minulého storočia, rovnako ako pád jeho charakteru v období okupácie počas druhej svetovej vojny i pokorenie v dobe nástupu komunizmu. Jeho rozpamätávanie sa na svet žien, bohatstva, senzácií – na svet zmätenia a poníženia – je plný fantázie a neuveriteľných situácií – aby na koniec, po tom čo všetko videl, počul a poznal, našiel istotu vo svojom srdci a samote. Hrabalovo dielo a filmový prepis režiséra Jiřího Menzela je veľkou metaforou o českom osude dvadsiateho storočia.

Jiří Menzel, získal za prepis Hrabalových Ostře sledovaných vlaků Oskara, rovnako dobre známe sú však i jeho ďalšie adaptácie Hrabalovho diela – Perličky na dně, Skřivánci na niti (v Berlíne získal Zlatého Medveďa) Postřižiny, Slavnosti sněžek. Nominovaný na Oskara bol i za svoj film Vesničko má středisková.

Stvárnenia hlavnej úlohy sa ujal Oldřich Kaiser (Tmavomodrý svět, Žralok v hlavě…) a jeden z najviac cenených mladých bulharských hercov Ivan Barnev (A Leaf in the Wind, Lady Z…) a v postave Lízy sa predstaví hviezda nemeckého filmu Julia Jentsch (Občianska výchova, Pád tretej ríše, Sophie School – získala Strieborného medveďa, Európsku filmovú cenu pre najlepšiu herečku…).